Czy istnieją sposoby na mądre zakupy spożywcze?

Często wychodząc do sklepu wracamy z pełnymi torbami, jednakże bez produktów, po które wyszliśmy na zakupy. Warto przede wszystkim planować zakupy, aby uniknąć nadmiaru produktów spożywczych, które mogą się zepsuć. Często kuszące są liczne promocje zachęcające do zakupów w większej ilości lub w odpowiedniej kombinacji, co często kończy się wyrzucaniem niewykorzystanych produktów spożywczych na śmieci.

Jakie są sposoby na mądre zakupy spożywcze?

Przy zakupie produktów spożywczych nie powinno się rezygnować z jakości na rzecz najtańszych produktów. Jednakże odpowiednie podejście do zakupów pozwoli na oszczędność jak i zakup produktów dobrej jakości. Warto zwrócić uwagę na kilka faktów. Po pierwsze zwykle kupujemy więcej niż możemy zjeść, co powoduje, że w śmietniku kończą takie produkty jak pieczywo, owoce luby wędliny. Z tego powodu warto zastosować, co do zakupów kilka zasad:

  • zakupy należy planować, a listę z niezbędnymi produktami trzeba zabierać ze sobą. Mając gotową listę nie trzeba wchodzić w inne alejki, gdzie kuszą niepotrzebne nam produkty. Dla pewności, że zakupy są korzystne warto porównać ceny sklepów w okolicy (czasem różnice bywają spore).
  • kupując produkt należy czytać etykiety, a przede wszystkim termin przydatności do spożycia. Poza tym czytanie składu produktu pozwala na znalezienie tańszego odpowiednika o równie dobrym składzie.
  • w trakcie zakupów nie należy ulegać impulsom pod wpływem promocji, gdyż większe ilości produktów zwykle nie są do przejedzenia i w efekcie lądują na śmietniku. Poza tym nie powinno się robić zakupów z pustym żołądkiem, gdyż wtedy decydujemy się na zakup rzeczy, na które w danym momencie mamy ochotę.
  • lepiej jest zaplanować i udać się większe zakupy raz w tygodniu, co umożliwi zaplanowanie posiłków na cały tydzień oraz zaoszczędzi nasz czas oraz pieniądze.
  • w trakcie zakupów warto wybierać głównie produkty sezonowe, gdyż wtedy mamy pewność, że odżywiamy się zdrowymi i świeżymi produktami. Poza tym w sezonie owoce i warzywa są tańsze.
  • warto decydować się także na niemarkowe produkty, gdyż zakup produktów znanych producentów to głównie zapłata za reklamę marki.
  • coraz częściej można też korzystać z zakupów on-line, co umożliwia zaoszczędzenie czasu, paliwa oraz pieniędzy, gdyż nie są to zakupy kompulsywne, lecz przemyślane.
  • w sklepach stacjonarnych dla oszczędności można korzystać z programów lojalnościowych, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze oraz korzystać z dedykowanych ofert.
  • szukając produktów na najbliższy posiłek można wybrać produkty z krótką datą przydatności do spożycia, które zazwyczaj są od 25-50% tańsze niż produkty z dłuższą datą przydatności.

Dodaj komentarz