Czy kiełki mają wpływ na trawienie?

Kiełki to rośliny w bardzo wczesnej fazie wzrostu, które dopiero zbudziły się do życia i dlatego zawierają sporo niezbędnych dla rozwoju danej rośliny składników odżywczych oraz minerałów. Dla ludzi to źródło łatwo przyswajalnych, cennych witamin oraz minerałów. Dodatkowo kiełki można hodować w domu, są tanie i dostępne przez cały rok. Zawarte w skiełkowanym ziarnie witaminy są dobrze przyswajalne.

Czy kiełki wspomagają trawienie?

Kiełki oprócz tego, że zawierają pełny zestaw witamin (ich stężenie uzależnione jest od gatunku kiełków) to posiadają jeszcze enzymy, które ułatwiają przyswajanie pierwiastków śladowych przez organizm. Dodatkowo kiełki mają substancje smakowe, aromatyczne i zapachowe oraz aktywizujące enzymy trawienne. Badania potwierdzają, że kiełki mogą być używane w profilaktyce i leczeniu zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, chorób układu nerwowego czy nawet w leczeniu niedokrwistości. Kiełkujące nasiona mają zdolność regulacji procesów trawiennych oraz wzmacniają włosy i paznokcie. W trakcie kiełkowania enzymy rozkładają polisacharydy do oligo- i monosacharydów, a tłuszcze-do wolnych kwasów tłuszczowych, natomiast białka do oligopeptydów i aminokwasów. Prowadzi to do tego, że składniki odżywcze w kiełkach są łatwiej przyswajalne przez organizm człowieka niż np. te obecne w nasionach. Kiełki korzystnie oddziałują na wątrobę oraz pomagają oczyścić organizm z toksyn. Przyśpieszają wchłanianie pożywienia i wydzielanie soku trzustkowego, jelitowego oraz żołądkowego. Dodatkowo niektóre kiełki (np. kozieradki) wykazują działanie osłaniające i przeciwzapalne w stosunku do błony śluzowej w przewodzie pokarmowym. Sprawia to, że kiełki są odpowiednim pożywieniem w przypadku podrażnienia żołądka. Kiełki powinno się jeść, gdy ich długość odpowiada długości ziarna. Kiełki były doceniane już w starożytnych Chinach. Regularne spożywanie kiełków wspomaga leczenie wielu chorób. Jedząc kiełki można zapobiec miażdżycy oraz niektórym nowotworom.

Jak hodować kiełki?

Hodowla kiełków jest prosta i wymaga tylko odpowiedniego naczynia jak talerz, słoik czy kiełkownica. Najpierw należy wypłukać nasiona, a następnie przesypać do wcześniej wyparzonego naczynia. Tak przygotowane nasiona trzeba zalać przegotowaną letnią wodą. Nasiona powinny być moczone przez kilka godzin, a po tym czasie wodę należy zlać. Po kolejnym przepłukaniu nasion naczynie powinno zostać nakryte gazą i przewiązane gumką recepturką bądź sznurkiem, a następnie odstawione w ciepłe i niezbyt nasłonecznione miejsce. Temperatura w trakcie kiełkowania powinna wynosić 18-22°C.

 

Dodaj komentarz