Czym charakteryzują się skoki rozwojowe?

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Próbując przyspieszać na siłę możemy jedynie zrobić maluchowi krzywdę. Jednak należy pamiętać, że dzieci w pierwszym roku rozwijają się bardzo intensywnie. W tym czasie skokowo rozwija się ich układ nerwowy. W pierwszym roku życia występuje aż siedem skoków rozwojowych. Jak rozpoznać objawy skoków rozwojowych u niemowląt?

Skok rozwojowy to pojęcie, pod którym kryją się ważne dla rozwoju mózgu dziecka momenty. Układ nerwowy w pierwszym roku rozwija się niezwykle intensywnie, tak zwanymi skokami. Oznacza to, że dziecko nabywa nowe umiejętności powoli, coraz bardziej otwierając się na świat i płynące z niego bodźce.

W jaki sposób rozpoznać, że zbliża się skok rozwojowy u dziecka?

Skok rozwojowy to duże wydarzenie w rozwoju dziecka. Zdobycie nowej umiejętności dla tak małego organizmu wcale nie jest łatwe i wymaga od dziecka nie lada wysiłku. Dlatego skokom towarzyszy wiele symptomów. Na krótko przed nastąpieniem skoku, w zachowaniu dziecka można zaobserwować pewne objawy. Wśród nich są problemy z zasypianiem, drażliwość, płaczliwość, marudzenie, niepokój, większa niż zazwyczaj potrzeba bliskości z mamą, problemy z jedzeniem. Dziecko może być także mniej aktywne niż zazwyczaj. Jednocześnie łatwo zauważyć, że u dziecka pojawiła się nowa umiejętność. Czasem rodzice mogą mieć wrażenie, że dziecko cofnęło się w rozwoju, gdyż zapomina umiejętności, które już miało. Jednak zwykle po kilku dniach, wszystko wraca do normy. U mniejszych dzieci okres poprzedzający skok rozwojowy może trwać do kilku dni. U nieco starszych może przedłużać się nawet do kilku tygodni.

W tym czasie warto zadbać o to, by dziecko spało jak najczęściej i jak najwięcej. Sen to doskonała regeneracja. Odpoczynek jest ważny przy nabywaniu nowych umiejętności. Rodzice i opiekunowie muszą pamiętać, aby nie narażać dziecka na zbyt wiele bodźców. Warto ograniczyć wizyty nowych gości, a także częste zmiany otoczenia. Pamiętajmy jednak, że płaczliwość, zbytnie marudzenie, apatia czy pobudzenie mogą świadczyć nie tylko o skoku rozwojowym, ale o rozwijającej się chorobie. Jeśli objawy się przedłużają, a my czujemy się zaniepokojeni, warto skonsultować się z lekarzem pediatrom, celem wykluczenia choroby.

Dziecko najintensywniej rozwija się w pierwszym roku życia. Nie oznacza to jednak, że później przestaje się rozwijać. Owszem zdobywa nowe umiejętności, ale odbywa się to znacznie wolniej i dodatkowo coraz więcej rozumie. Dzięki temu łatwiej mu przejść i zrozumieć kolejne nabywanie nowych umiejętności.

Dodaj komentarz