Długie włosy. Jak zapuścić i pielęgnować?
O tym, czy czujesz się kobieco, decydujesz Ty sama. I wcale nie musisz mieć długich, kręconych loków. Prawda jest jednak taka, że długie włosy to atrybut kobiecości. Podobno mężczyźni lubią kobiety z dłuższymi pasmami. Długie włosy to większe możliwości w doborze fryzury. Możesz je rozpuścić, możesz zrobić wytworny kok albo zaczesać w warkoczyki i wyglądać młodziej. A co, jeśli włosy są krótkie? Jak je zapuścić. Jak je pielęgnować? Co robić, by urosły?
„Długie włosy rządzą!”
Nie wystarczy przestać chodzić do fryzjera. Nie wystarczy nie obcinać. Aby włosy nam rosły, trzeba włożyć w to trochę pracy. I wbrew pozorom, od czasu do czasu podciąć. Bo lepiej, żeby były o 1 cm krótsze, ale wyglądały zdrowo. Dłuższe, ale postrzępione końcówki nie będą wyglądały higienicznie i ładnie.
Jak zapuścić włosy?
Zadbaj o skórę głowy.
Stosuj peelingi i oczyszczające szampony. Skóra głowy musi być zadbana, aby włos mógł w niej urosnąć. Należy usuwać martwy naskórek, łój, zanieczyszczenia, a przede wszystkim zlikwidować łupież, jeśli taki się pojawi. Na rynku znajdziesz sporo kosmetyków do tego przeznaczonych. Masuj skórę głowy. Podczas mycia, poświęć na tę czynność więcej czasu i potraktuj masaż nie tylko jako formę relaksu, ale jako terapię. Okrężne ruchy głowy, pobudzają krążenie i dotleniają skórę na głowie, dodatkowo czyniąc ją miękką. Włosy będą wtedy lepiej rosnąć. Będą też bardziej błyszczące.
Przykręć temperaturę.
Niestety suszarki, lokówki, prostownice hamują proces wzrostu. Jeśli twoje włosy dodatkowo są kruche i łamliwe, przegrzane powietrze nie będzie im pomagać w regeneracji i nie będą rosły. Włosy lubią umiarkowaną temperaturę i w takich warunkach schną w sposób naturalny i zdrowy. Jeśli chcesz więc, by rosły, zrezygnuj na jakiś czas z termicznych urządzeń lub ogranicz mocno ich używanie.
Myj dobrze.
Tylko w letniej wodzie. Gorący strumień będzie prowadzić do przetłuszczania się włosów.
Szampon nanoś delikatnie, wmasowując w skórę głowy. Pianą przeczesz tylko pasma.
Spłukuj z odchyloną do tyłu głową. Nie szoruj mocno ręcznikiem. Wyciśnij nadmiar wody i lepiej zwiń ręcznik w turban. Wtedy reszta wchłonie się w materiał bez problemu.
Zdrowo się odżywiaj.
To naprawdę ważne. Włosy, aby rosły, muszą być odżywione od wewnątrz. Jedz marchew, jaja, fasolę, soczewicę, tłuste ryby, orzechy brazylijskie. W składzie produktów, które spożywamy, ważna jest biotyna, selen, kwasy omega-3, witamina D, L-lizyna. Niedobór niacyny, żelaza, witaminy C, białka może sprawić, że włosy będą wypadać. Staraj się tak komponować dietę, by była bogata w witaminy i składniki odżywcze.
Odwiedzaj fryzjera.
Profesjonalista sprawdzi stan twoich włosów i wskaże, co trzeba robić, by im pomóc we wzroście. Doradzi, jakich użyć kosmetyków i usunie zniszczone oraz rozdwojone końcówki. Salony fryzjerskie w dzisiejszych czasach mają bogaty wybór dodatkowych zabiegów wspierających kondycję naszych włosów. Warto z takiej oferty skorzystać.
Wybieraj lepsze kosmetyki.
Naturalne, wege, bez chemii. Na bazie ceramidów. Te świetnie regenerują włosy. Używaj raczej lekkich produktów. Unikaj oleistych i ciężkich specyfików, bo obciążają dodatkowo włosy. Tauryna chroni włosy przed czynnikami zewnętrznymi, więc warto używać szamponów i odżywek mających ją w swoim składzie.
A kiedy już są długie, pielęgnuj.
Włosy długie nie są proste w pielęgnacji. Jak dbać o długie włosy?
Farbuj najmniej szkodliwie.
Najlepiej farbami naturalnymi. Raczej u fryzjera, aniżeli sama. Dlaczego? Bo farby z salonu są bardziej bezpieczne i sprawdzone. Jeśli zmieniasz kolor, to dużo ryzykujesz, wybierając farbę z półki drogeryjnej. Po pierwsze odcień może być zupełnie inny niż na opakowaniu. Po drugie w farbach sklepowych jest więcej środków o silniejszym działaniu. To może nie spodobać się twoim włosom. Po farbowaniu pamiętaj o stosowaniu masek i kremów wspomagających, np. na bazie keratyny.
Szczotkuj bezpiecznie.
Wybieraj szczotki z naturalnego włosia, z szeroko rozstawionymi ząbkami. Takimi, łatwiej na sucho rozczesać włosy, bez uszkadzania ich struktury. Czesz delikatnie. Szczotkowanie to pewien rytuał, który jest jak masaż. Czesz włosy rano i wieczorem po 50 razy, od nasady, po same końce. To rozluźnia skórę głowy i sprawia, że do meszków włosowych dociera więcej tlenu. Usuwa zanieczyszczenia i takie włosy, które już wypadły, bądź obumarły.
Regularnie odżywiaj.
W przypadku długich włosów maska i odżywka są obowiązkowe. Warto też poddać włosy olejowaniu. Raz w tygodniu rób włosom SPA. Zastosuj oczyszczanie, nałóż maskę, a potem owiń swoje włosy w ciepły ręcznik. Trzymaj tak nawet do 20 minut, by wszystkie składniki dobrze się wchłonęły. Potem umyj włosy.
Podcinaj, odżywiaj, pielęgnuj. Jeśli wiążesz, nie używaj gumek z metalowymi elementami. Najlepiej, by były wykonane z miękkiego materiału, który nie wyrywałby włosów. Czesz delikatnie. Jeśli twoje włosy są naprawdę długie, zaplataj na noc w luźnego warkocza. Unikniesz w ten sposób skołtunienia i uszkodzenia pasm. Używaj dobrych jakościowo kosmetyków. Dbaj o swoje włosy tak, jak dbasz o siebie.