Cytrusy pochodzą z terenów azjatyckich. Obecnie obok Chin najczęściej uprawiane są w Brazylii, Indiach, Meksyku czy Hiszpanii. Panują tam zupełnie inne warunki klimatyczne niż w Polsce, ale mimo to na pewno nie raz pojawiła się w naszych głowach myśl, aby spróbować wyhodować własne drzewko z pestki cytryny, pomarańczy czy mandarynki.
Na jakie drzewko się zdecydować? Hodowane z pestki czy kupiona sadzonka?
Wyhodowanie drzewka cytrusowego jest możliwe i da nam ogromną satysfakcję. Powinniśmy pobrać jak największą pestkę z dorodnego owocu i po oczyszczeniu jak najszybciej umieścić w glebie na głębokości centymetra. By po kilku tygodniach pojawiła się roślinka, doniczkę musimy ustawić w miejscu o wysokiej wilgotności oraz temperaturze około 25℃. Minusem takiego wyboru jest długi czas oczekiwania na pojawienie się kwiatów i owoców. Najczęściej jest to nawet kilkanaście lat. Dlatego, kiedy zależy nam na uzyskaniu owoców, warto za inwestować w drzewko dostępne w centrach ogrodniczych, którego cena najczęściej wynosi około 100 zł.
To czy zdecydujemy się na uprawę cytryny, mandarynki czy pomarańczy nie ma wpływu na pielęgnację. Choć są to różne gatunki, drzewka wyglądają bardzo podobnie i mają podobne wymagania. Warto jedynie wziąć pod uwagę, jaką ilość światła możemy zapewnić naszemu drzewku. By uzyskać owoce o słodkim smaku, potrzebna jest wysoka temperatura oraz co najmniej 8 godzin słońca. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić takich warunków, najlepiej jest zdecydować się na cytrynę.
Jaką glebę zapewnić cytrusom?
Gleba, w jakiej będzie rósł cytrus, powinna być przede wszystkim bardzo przepuszczalna, umiarkowanie żyzna o lekko kwaśnym odczynie pH. Można zaopatrzyć się w specjalną ziemię przeznaczoną do cytrusów lub uzyskać równie dobre podłoże, mieszając ziemię uniwersalną z piaskiem i keramzytem. Na dno niezbyt dużej doniczki powinno się także wsypać warstwę drenażową. Drzewko można przesadzać co kilka lat, najlepiej robić to, gdy korzenie zaczynają przerastać przed otwory doniczki.
W jakim miejscu ustawić drzewko cytrusowe?
Cytrusy najlepiej czują się na stanowiskach o dość wysokiej wilgotności oraz dużej ilości rozproszonego światła słonecznego. Bezpośrednie padanie silnych promieni może spowodować poparzenie ich liści. Bardzo dobrym wyborem są parapety od strony wschodniej lub zachodniej. Powinno być to także miejsce, gdzie roślina nie będzie narażona na zmiany temperatur i przeciągi. Latem doskonałym pomysłem jest wystawienie jej na taras czy balkon, gdzie lepiej znoszą większe nasłonecznienie. Ważne jest jednak, by pamiętać o stopniowym przyzwyczajaniu drzewka do nowych warunków. Bezwzględnie nie powinniśmy trzymać cytrusów w kuchni, jeżeli mamy gazową kuchenkę. Nawet najmniejsze stężenie gazu może im bardzo zaszkodzić. Drzewka cytrusowe nie lubią być także przestawiane lub obracane.
Ustawiając w mieszkaniu świeżo kupione drzewko, nie powinniśmy się martwić, kiedy jego liście opadną. Do tej pory było hodowane w warunkach szklarniowych i najczęściej nie zostało zahartowane. Po upływie dwóch tygodniu, w ciągu których nie należy zakłócać jego spokoju, powinno dojść do siebie.
Podlewanie cytrusów
Podlewanie to prawdopodobnie najbardziej wymagający element pielęgnacji drzewka cytrusowego. Konieczne jest znalezienie złotego środka, ponieważ podłoże nie może zostać ani przelane, ani przesuszone. Najkorzystniejsza jest stała, lekka wilgotność. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do opadania liści i gnicia rośliny. Cytrusy bardzo lubią zraszanie liści. Przez dwa tygodnie po kupieniu drzewka zraszamy je trzy razy dziennie. Później możemy ograniczyć ten zabieg do poranka i wieczora.
Cytrusy powinny być podlewane wodą miękką i lekko kwaśną. Można w tym celu wykorzystać deszczówkę. Wodę z kranu koniecznie trzeba odstawić na dobę lub przegotować.
Nawożenie cytrusów
Umiarkowane dawki składników odżywczych można dostarczać drzewkom cytrusowym od wiosny do końca lata. Sprawdzają się wieloskładnikowe nawozy w płynie czy nawozy z większą ilością potasu, ale można zaopatrzyć się także w nawóz przeznaczony właśnie do cytrusów. Nawozy dolistne stosuje się, gdy na liściach pojawiają się jasne przebarwienia, sygnalizujące niedobór składników pokarmowych.
Przycinanie drzewek cytrusowych
Skracanie pędów bardzo dobrze wpływa na krzewienie oraz obfitsze owocowanie. Najlepiej jest wykonać ten zabieg wiosną. Dodatkowo należy usunąć pędy chore i wyraźnie słabsze.
Zimowanie cytrusów
Zimą należy przenieść drzewka cytrusowe do pomieszczeń znacznie chłodniejszych. Najlepiej by temperatury wynosiła około 10-15℃. Bardzo ważne jest również, by było to jasne pomieszczenie. Dlatego nie powinniśmy umieszczać cytrusów w piwnicy bądź w garażu niemającym okien. Drzewka cytrusowe pozostawione na ciepłym stanowisku są w stanie rosnąć dalej również zimą, jednak spowoduje to ich znaczne osłabienie i większą podatność na choroby czy szkodniki.