Jak dobrać obuwie sportowe?

Odpowiednio dobrane buty sportowe mogą bardzo pomóc w uprawianiu sportu. Na przykład w bieganiu, czy we wspinaczce dzięki dobrze dobranym butom zmniejszamy ryzyko powstania urazów, otarć i bezpiecznie możemy przemierzać trasę. Tyczy się to wszystkich rodzajów obuwia sportowego – dobrze dobrane buty to przede wszystkim bezpieczeństwo i pewność, że w sposób poprawny dbamy o swoje zdrowie.
Niezależnie zaś od uprawianej dziedziny – czy to bieganie, wspinaczka górska, jazda na rowerze, a nawet dobieranie butów narciarskich – są pewne zasady dobierania obuwia sportowego.

Podstawowe cechy obuwia sportowego

Wszystkie rodzaje obuwia sportowego mają pewne właściwości, które zawsze powinny być spełnione. Są to pewne wyznaczniki, dzięki którym możemy znaleźć właściwe dla siebie buty.
Pierwszym z nich jest oczywiście rozmiar buta. Obecnie sprawa, która wydaje się dość prosta, a czasami taka nie jest. Rozmiarówka każdej marki może się bowiem różnić, nawet w butach sportowych. Tak więc z jednej marki możesz nosić buty 39, ale z innej dobre będą na ciebie 38. Dlatego zawsze należy pamiętać o przymierzeniu buta.
Najbardziej obiektywna przymiarka zaś będzie wtedy, jeśli zamierzymy oba buty na stopę w zwykłej skarpetce lub nieco grubszej. Lepiej nie mierzyć obuwia sportowego na cienkich skarpetkach – dla pań zwłaszcza nie poleca się mierzenia butów w cienkich stopkach, podkolanówkach, czy wręcz rajstopach. Zawsze to powinny być skarpetki, które będziesz miał na sobie nosząc te buty.
Dzięki temu będziesz mieć pewność, że buty nie będą cię cisnąć, czy obcierać.
Drugi wyznacznik to kształt czubka i miejsce na palce. W butach, które uciskają nasze palce jest nam niewygodnie, na palcach mogą pojawić się obtarcia i sprawiające ból pęcherze.
Dlatego zawsze wybieraj te buty, w których możesz swobodnie poruszać palcami stóp.
Trzecia rzecz to dopływ powietrza. Mało kto zwraca uwagę, na to, że stopy również potrzebują dostępu do powietrza także w butach. Zwłaszcza buty sportowe powinny być tak zaprojektowane, by istniał przepływ powietrza. Dzięki temu nasza stopa nie poci się.
Czwarty wyznacznik to usztywnienie naszej stopy. I nie chodzi tutaj o to, by mieć sztywną stopę, ale raczej o takie dobranie butów, by zminimalizować ryzyko złego postawienia stopy, czy też jej skręcenia, zwichnięcia. Dobre buty sportowe powinny w pewien sposób wymuszać na nas dobre ułożenie stopy – oczywiście naturalne dla nas i wygodne również.
Dzięki temu zapewniamy sobie większą pewność bezpiecznego uprawiania sportu.

Największe błędy przy dobieraniu butów sportowych

Oczywiście, mimo wszystko nie sposób nie popełnić błędu przy doborze obuwia sportowego. Dlatego uczulamy, by nie popełniać ich, przy kolejnych zakupach.
Stwierdzenie, że buty będą dobre jak się “rozejdą” jest jednym z największych błędów. Większość butów sportowych jest wykonana z trwałych materiałów, które nie są podatne na rozciąganie jak na przykład skóra. Większość z nich więc nie rozejdzie się w miarę użytkowania.
Dodatkowo należy pamiętać, że buty sportowe nie powinny szczelnie przylegać do stopy. Między stopą a butem powinien być zostawiony około 5 milimetrowy odstęp niezależnie przy czym trzeba uwzględnić również grubość skarpetki. Jeżeli but uwiera lub nie ma tej przestrzeni należy wybrać większy rozmiar albo inny model.
Brak miejsca na palce, to dość częsty problem, na który nie zwraca się uwagi. Wiele osób myśli bowiem, że najważniejsza jest pięta. Najczęściej właśnie pięty są obcierane przez buty. Jednak jeśli problem pojawi się w palcach, może być bardziej kłopotliwy. Dlatego ważne jest zwracanie uwagi na to, czy możemy ruszać palcami.
Ostatni błąd to najczęściej wybieranie butów za krótkich. Chodzi tu o ustabilizowanie i usztywnienie naszej kostki i stopy. W butach sportowych, zwłaszcza przeznaczonych do biegania trasami przełajowymi, jest to ważny element. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko poważnych urazów stopy i kostki.

Dodaj komentarz