Jak leczyć łysienie i wypadanie włosów? Kiedy udać się do trychologa?

Trychologia – czym jest i czym się zajmuje

Trychologia, jest dziedziną nauki, dotyczącą schorzeń skóry głowy, włosów, a także problemem związanym z ich utratą. Została wyodrębniona z dermatologii, ale zawiera także zagadnienia dotyczące kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Trycholog, nie zawsze musi być lekarzem. Wystarczy, że osoba ukończyła odpowiedni kurs trychologiczny. Najczęściej tytuł eksperta z tej dziedziny posiadają lekarze dermatolodzy. Udając się na taką wizytę, zawsze warto sprawdzić z jakiem ekspertem będziemy mieć do czynienia. Bowiem trycholog bez dyplomu lekarza może stosować jedynie kosmetyki i preparaty bez recepty, a lekarz oprócz zalecenia terapii miejscowej może przepisać odpowiednie preparaty lecznicze czy też leki, które z pewnością przyspieszą nasze leczenie.

Jak leczyć łysienie i wypadanie włosów? Kiedy udać się do trychologa?

Trycholog, zajmuje się różnymi problemami skóry głowy i włosów, między innymi także łysieniem. Jego celem jest ocena stanu naszych włosów i skóry głowy, a także ustalenie przyczyn problemu i poprawa ich stanu. Czasami pogorszenie stanu skóry głowy i włosów może wynikać ze stresu lub stosowania nieodpowiedniej diety. Nie zawsze jego powodem musi być choroba. Wiele kosmetyków, dostępnych na rynku zawierają silnie działające substancje, które mogą przyczyniać się do pogorszenia kondycji naszych włosów. Mogą także zmieniać i uszkadzać jego strukturę. Nadmierne wypadanie może być również objawem zaburzeń hormonalnych wywołanych na przykład przez tarczycę, korę nadnerczy, przysadkę mózgową czy gruczoły płciowe. Należy również pamiętać, że łysienie może być dziedziczone.

Warto jednak udać się do specjalisty jeśli stwierdzimy, że nasze włosy nadmiernie wypadają, a ich stan uległ pogorszeniu – są słabe, cienkie, kruche i zmieniły strukturę. Skóra głowy jest swędząca, podrażniona, łuszczy się lub posiada niepokojące zmiany. Badanie przeprowadzane w gabinecie trychologicznym jest oczywiście bezbolesne i nieinwazyjne. W jego trakcie, ekspert ocenia stan skóry głowy, mieszki włosowe, a także włosy. Do badania używany jest specjalny mikroskop z mikrokamerą, która umożliwia przeprowadzenie badania w dużym powiększeniu. Specjalista sprawdza między innymi: skórę głowę – czy nie ma podrażnień, zmian skórnych i łupieżu; fazę wzrostu włosów; elastyczność, blask, zniszczenie włosów; mieszki włosowe. W trakcie badanie pobierane są również włosy wraz z korzeniami, co pozwala na bardziej dokładne sprawdzenie stanu włosów.

Na podstawie wyników dobierana jest odpowiednia metoda leczenia, a także kosmetyki do pielęgnacji. Celem zaleconych preparatów może być przeróżne zastosowanie, na przykład w celu oczyszczenia skóry głowy i włosów, nawilżenie, gojenie czy zmniejszenie wydzielania sebum. Wypadanie włosów u mężczyzn jest często pierwszą oznaką wystąpienia w przyszłości problemu z łysieniem. Związana głównie jest ze starzeniem się organizmu lub nadmiarem testosteronu. Wyróżniamy dwa rodzaje: łysienie androgenowe i plackowate. Te pierwsze jest uwarunkowane genetycznie. Za znikanie włosów odpowiedzialny jest dihidrotestosteron, przez którego włosy stają się cieńsze, a w końcu przestają rosnąć. Może występować zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Łysienie plackowate natomiast pojawia się głównie u dzieci i młodych dorosłych.

Przyczyny nie są do końca znane, choć podejrzewa się, że choroba może mieć podłoże autoimmunologiczne. Przed konsultacją, warto przygotować posiadaną przez nas dokumentację medyczną, a także ostatnio wykonywane badania laboratoryjne. Samo badanie trychologiczne nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie należy jednak stosować preparatów do pielęgnacji czy stylizacji włosów. Przed wizytą należy dopytać specjalisty, kiedy powinny być umyte włosy. Zwykle odstęp pomiędzy myciem głowy, a badaniem specjalistycznym powinien wynosić 1 dobę. Dalsze etapy leczenia będą zależały od stwierdzonych przyczyn, które wywołały problem i pogorszenie stanu skóry głowy lub włosów. Czasami trycholog stawia tylko wstępną diagnozę i później kieruje pacjenta do innego specjalisty. W wielu przypadkach dalsze leczenie może wymagać nadzorowania przez trychologa, a częstość konsultacji jest ustalana indywidualnie do przypadku.

Podsumowanie

Aby uniknąć wszelkich problemów dotyczących naszych mieszków włosowych czy skóry głowy należy stosować odpowiednią pielęgnację. Powinno się również praktykować zdrową i pełnowartościową dietę, a także pić dużo wody. Pamiętajmy, że ogromny wpływ na stan naszego organizmu ma także aktywność fizyczna.

Dodaj komentarz