Jak wybrać odpowiedni peeling do cery wrażliwej?

Cera wrażliwa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Łatwo ją bowiem podrażnić i zamiast czuć efekt pięknej, gładkiej i rozświetlonej skóry, jeszcze bardziej mogą nam wyjść naczynka, krostki, podrażnienia i zaczerwienienia na twarzy.
Żadna z nas tego nie chce, dlatego staramy się do cery wrażliwej dobierać kosmetyki łagodne, głównie nawilżające lu delikatnie oczyszczające. Przy czym często zapominamy o dość ważnym elemencie pielęgnacji – peelingu.

Rola peelingu w pielęgnacji

Peeling to środek, który ma na celu złuszczyć martwy naskórek, wygładzić naszą skórę i pomóc w jej dokładnym oczyszczeniu.
Dzielą się na 3 typy – ziarniste, czyli klasyczne, peel-off i enzymatyczne. Każdy z nich odpowiada innemu typu skóry oraz osobistym preferencjom każdej z nas. Nie można przy tym zapomnieć, że każda skóra, nawet bardzo wrażliwa, potrzebuje przynajmniej raz w tygodniu peelingu. Brak odpowiedniego do naszej cery peelingu w pielęgnacji może źle wpłynąć na stan naszej skóry, utrudniać jej oczyszczanie, czy nawet pogłębić problemy skórne.

Peelingi ziarniste

Na drogeryjnych półkach najczęściej znajdziemy peelingi ziarniste. Są to środki zawierające drobinki złuszczające – najczęściej zmielone łupiny orzechów, migdałów pestek czy kuleczki polietylenu. Wiele osób nie poleca takich peelingów dla skóry wrażliwej, gdyż mogą one podrażnić skórę.
Jest to prawda, jednak odpowiednia wielkość drobinek złuszczających może być tu jedynym problemem. Peelingi ziarniste dzielimy na drobnoziarniste i gruboziarniste.
Gruboziarniste mają duże drobiny, które efektywniej ścierają nasz naskórek, jednak mogą szybciej podrażnić wrażliwą twarz. Drobnoziarniste nie złuszczają w taki sposób naszej skóry. Delikatnie oczyszczają skórę, usuwają martwe komórki naskórka i dodatkową mogą ją odżywić – zależnie od dokładnego składu. Dlatego mogą być używane przez kobiety, które mają cerę wrażliwą.
Nie poleca się jednak używać ich więcej niż raz w tygodniu.

Peeling peel-off

Peel off to najczęściej żelowe preparaty, które stosuje się jak maseczki. Nakłada się na skórę i pozostawia do wyschnięcia. W tym czasie preparat może lekko napiąć skórę, a także oczyścić skórę i usunąć martwy naskórek.
W zasadzie polecane są dla każdego rodzaju skóry, jednak dla cery wrażliwej warto dobierać składniki z naturalnymi składnikami o łagodzących właściwościach. Przykładowo z zieloną herbatą lub sokiem z aloesu.

Biała glinka

Podobne właściwości co peel off ma mikro peeling i maseczka złuszczająca z białej glinki. Dodatkowo biała glinka świetnie wpływa na wrażliwą cerę naczynkową lub skłonną do podrażnień.
Aby zrobić z białej glinki taki peeling z maseczką należy wziąć porcję glinki i wody. Wymieszać, aby powstała masa przypominająca gęstą śmietanę. Jeśli masz bardzo wrażliwą cerę zamiast zwykłej wody wykorzystaj hydrolat łagodzący na przykład różany lub nagietkowy.
Nałóż masę na twarz na 10 minut. W tym czasie nie możesz dopuścić, by glinka zaschła, gdyż wtedy nie ma ona swoich właściwości. Dobrze jest zwilżyć skórę mgiełką nawilżającą i utrzymywać nią wilgotność glinki.
Zmywaj maskę okrężnymi ruchami, wykonując dodatkowy, delikatny peeling.
Drobnoziarnista, biała glinka złuszczy łagodnie naskórek, a dodatek łagodzącego hydrolatu od razu łagodzi skórę. Dzięki temu skóra będzie wygładzona i dobrze oczyszczona ale nie podrażniona.

Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny to najdelikatniejszy peeling. To środek, który zawiera enzymy, rozpuszczające martwy naskórek. Poprzez rozpuszczenie rogowej warstwy naskórka, peeling działa na keratynę i lipidy. Rozluźnia to wiązania w naskórku powodując jego złuszczenie i wygładzenie cery. Bez mechanicznego wpływania, czyli ścierania, które mogłoby podrażnić skórę.
Środki te najczęściej zawierają wyciągi z ananasa, papai i hibiskusa, a także aloes i grapefruit. Dzięki temu nie podrażniają, a mogą także łagodzić skórę. Nakłada się je na twarz i pozostawia na kilka minut, by składniki same wykonały swoje zadanie. Następnie zmywa ciepłą wodą.
Taki rodzaj peelingu bardzo dobrze wpływa na skórę wrażliwą, naczynkową, a także trądzikową. Łagodzi wszelkie zapalenia, rozjaśnia skórę, wygładza ją i zapobiega nawracaniu problemów trądzikowych. Może także wpływać na wyrównanie i poprawienie ogólnego kolorytu skóry.

Maski złuszczające

Dla cery wrażliwej często zamiast peelingu, zwłaszcza ziarnistego, poleca się maski złuszczające. Mogą one bez zbędnego ścierania i wywoływania zaczerwienień na twarzy złuszczyć delikatnie naszą skórę, dodatkowo poprawiając jej koloryt, napinając i odżywiając. Mimo to jednak wiele osób jest bardziej przekonanych do peelingu enzymatycznego lub białej glinki, która najlepiej wpływa na cerę wrażliwą.

Dodaj komentarz