Jakie owoce i warzywa powinniśmy kupować, na co zwrócić uwagę.

Warzywa i owoce

Warzywa i owoce, dostarczają wielu składników odżywczych, które są niezbędne dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. U osób, które praktykują zbilansowaną i zdrową dietę występuje znacznie mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się niektórych chorób przewlekłych. Dieta wzbogacona w warzywa i owoce może przyczyniać się do obniżenia ryzyka zachorowania na niektóre choroby nowotworowe, a regularne spożywanie obniża i niweluje ryzyko chorób serca, dlatego tak ważna jest umiejętność dokonywania świeżych owoców i warzyw.

Jakie owoce i warzywa powinniśmy kupować, na co zwrócić uwagę

Często w supermarketach warzywa i owoce przechowywane są w chłodniach. Umożliwia to zachować im świeżość na dłużej, ale po przeniesieniu w ciepłe miejsce znacznie szybciej więdną i psują. Warto poznać kilka podstawowych wskazówek, dzięki którym unikniemy niechcianego zakupu. Podczas zakupu warto kierować się przede wszystkim zmysłami wzroku, dotyku i powonienia. Istnieje kilka najważniejszych i podstawowych reguł. Kupując jabłka, pamiętajmy, że powinny być gładkie, niepomarszczone, jędrne i ciężkie. Nie powinny posiadać uszczerbków w miąższu, dziur czy ciemnych plam na skórce. Im są mniejsze, tym bardziej aromatyczne i smaczne.

 

Wybierając pomarańcze i cytryny sprawdzajmy je w taki sam sposób jak jabłka. Kupując natomiast winogrona, warto przede wszystkim wyjąć je z opakowania i nimi potrząsnąć. Jeżeli z kiści zaczną opadać owoce, oznacza to, że są przejrzałe. W wyborze bananów, zwracajmy przede wszystkim uwagę na ich kolor – mogą mieć różnego rodzaje odcienie żółtego. Najsłodsze, to te, na których skórce widoczne są małe, żółte plamki. Jeżeli plamki staną się duże i brązowe, najlepiej wtedy wybrać inny produkt, lub zrezygnować z zakupu. Pamiętajmy, żeby wybierać owoce bez żadnych plamek. Wiele osób ma także problem z doborem idealnego awokado, które jest sprężyste w dotyku, ale nie miękkie i posiada ciemnozielony kolor. Jak wybrać te najlepsze? Przede wszystkim, nie kupujmy tego, w którym wnętrzu coś grzechocze.

 

Najczęściej oznacza to oddzielenie się pestki od reszty miąższu. Wybór świeżych owoców takich jak: truskawki, maliny, borówki, poziomki nie należy do najłatwiejszych. Najważniejsze, żeby podczas zakupu były suche. Gdy staną się mokre istnieje większe ryzyko szybszego zepsucia się produktu. Zasady wybierania warzyw są bardzo podobne do kupna owoców. Podczas tych zakupów również ogromny wpływ odgrywają nasze zmysły. Kupując kapustę warto sprawdzić jej środek, który powinien być jędrny, a liście z zewnątrz chrupkie. Szparagi wybierajmy te mięsiste, bez suchych końcówek. Dobry kalafior czy brokuł jest nie tylko jędrny, ale również ciasno zapakowany. Sprawdzajmy, czy nie posiadają wszelkich oznak gnicia. Kupując fasolkę szparagową patrzmy na to, czy nie jest zbyt wiotka. Pomidory wybierajmy całe, bez obitej i uszkodzonej skórki, a ogórki bez zielonym plam i miękkich końcówek. Decydując się na ziemniaki, wybierajmy te, które nie puściły kiełków i nie posiadają zielonych plam na skórce.

 

Buraki powinny być intensywnie czerwone, a pieczarki suche. Nie kupujmy sałaty o zwiędłych, pożółkłych czy wilgotnych liściach. Cebula także powinna być sucha i bez kiełków. Szczególną uwagę kierujmy na produkty wybierane przez nas z działów promocyjnych. Często promocję obejmują nieświeże czy uszkodzone produkty. Aby nie zawieść się na produktach warto dokonywać zakupów lokalnie. Podczas transportu i przechowywania produkty tracą bardzo dużo cennych wartości odżywczych. Dlatego najlepiej kupować je na miejscowych targach lub też bezpośrednio – od rolników czy działkowców. Mamy wtedy pewność, że proces uprawy jest zdrowszy, niż ten w dużych gospodarstwach nastawiony na handel międzynarodowy. Warto także sięgać po różnego rodzaju mrożonki, zwłaszcza zimą, kiedy dostępność produktów sezonowych jest ograniczona. Mrożonki to idealna alternatywa, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy dostępu do sprawdzonych produktów, bez wspomagaczy.

Podsumowanie

Pamiętajmy przede wszystkim, że wygląd nie zawsze gwarantuje dobry smak produktu. Kupując warzywa i owoce warto kierować się spostrzegawczością i zdrowym rozsądkiem. Zdecydowanie lepiej decydować się na zakup sprawdzonych produktów o naturalnym wyglądzie. Decydujmy się także na zakup sezonowych produktów, które z pewnością zagwarantują najlepszy smak. Kupując produkty w supermarketach warto także sprawdzać pochodzenie wybieranych przez nas produktów.

Dodaj komentarz