Korzyści płynące ze spacerów

Spacery są czymś powszechnym, a w ostatnich latach przybierają różne formy: poprzez klasyczne niedzielne rodzinne, po takie z użyciem fachowego sprzętu jak np. nordic walking. W dobie Internetu, smartfonów bądź innych dóbr techniki, tak podstawowa potrzeba organizmu jak ruch jest stopniowo wypierana przez człowieka. Czy słusznie? Chodzenie bowiem to piramida wielu korzyści dla naszego organizmu i warto nad nimi się pochylić. Jeśli nie jesteś zwolennikiem aktywności fizycznych – to właśnie spacer powinien Cię do nich przekonać. Dowiesz się, że za tak niewiele wysiłku możesz podarować sobie nie tylko lepsze samopoczucie, ale również korzyści zdrowotne. Jakie zalety mają więc spacery? Przekonajmy się!

Świeży umysł to wydajniejszy umysł

W dzisiejszych czasach w dobie tzw. home office i nauki zdalnej, gdzie większość z nas pracuje i uczy się z domu, chodzenie może okazać się czymś zbawiennym. Nawet kilkuminutowy spacer wpłynie korzystnie na nasz układ psychiczny, a wykonywany regularnie znacznie poprawi kondycję psychiczną. To świetna opcja dla rozładowania stresu i radzenia sobie z cięższymi sytuacjami w pracy. Możesz z powodzeniem wykorzystać swoją przerwę w pracy lub w szkole i dotlenić mózg krótkim nawet spacerem – odwdzięczy Ci się on wówczas wydajniejszą pracą.

Spacer to ruch, a ruch to mniej kilogramów

Jeśli ktoś twierdzi, że spacerowanie nie spala kalorii – jest w błędzie. Spacer to wręcz najłatwiejsza droga do tego, by zrzucić parę kilo, ale też świetny wstęp do wyrobienia swojej kondycji i podkręcenia metabolizmu, jeżeli chcemy przystąpić do różnego rodzaju ćwiczeń np. na siłowni. Warto spacerować po posiłkach, ponieważ wysiłek reguluje nam poziom glukozy we krwi, co równa się zmniejszeniu późniejszych pokus na słodkości. Dobrym wstępem jest limit 10 000 kroków dziennie.

Chodzenie wydłuża życie

Kolejny argument do tego byś założył wygodne buty i wyszedł z domu. Fakt, że spacerowanie skraca ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 1/3 wykazały badania na Uniwersytecie Cabridge. Skoro więc 30 minut spaceru może sprawić, że pożyjemy dłużej – dlaczego z tego nie skorzystać?

Mniejsze ryzyko chorób

Jak się okazuje spacery mają zbawienny wpływ na wiele układów w naszym organizmie. Zapobiegają wielu chorobom jak również pomagają uleczyć te już istniejące. Udowodniono, że spacerowanie pomaga zmniejszyć ryzyko chorób nowotworowych (takich jak rak piersi, jelita grubego czy prostaty), zapobiegają demencji starczej, chorobom sercowo-naczyniowym, chorobom układu oddechowego, cukrzycy itp.

Sprawdzona recepta na uśmiech

Spacer wyzwala w nas endorfiny, czyli hormony szczęścia, a więc sprawia, że wypełnia nas energia, dobrze się czujemy i po prostu uśmiechamy. Mamy też większą wiarę we własne możliwości, a stany depresyjności i zwątpienia odchodzą w zapomnienie.

Nadal nie jesteś przekonany, że spacery są nam potrzebne? Wiedz zatem, że brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej sprawia, że nasz organizm szybciej się starzeje, a co za tym idzie szybciej eksploatują się stawy, kości oraz ogólny stan psychiczny. Wprowadzenie nawet 15 minutowego spaceru sprawi, że będzie to najlepsza inwestycja we własne zdrowie. Inwestycja, która tak naprawdę nic Cię nie kosztuje, a może tak wiele zmienić.

 

Dodaj komentarz