Skóra głowy narażona jest na różne choroby. Dolegliwości są zazwyczaj uciążliwe i wymagają odpowiednich środków, aby je zwalczyć. Przykładem problemu, na który narażona jest skóra głowy jest łojotokowe zapalenie skóry. Pojawia się dosyć często, dlatego warto wiedzieć co robić w tej sytuacji, aby skutecznie rozwiązać ten uciążliwy problem.
Przyczyny występowania schorzenia i odpowiednia pielęgnacja
Łojotokowe zapalenie skóry głowy to schorzenie dermatologiczne o charakterze przewlekłym. Osoby, które zmagają się z tym schorzeniem zauważają objawy w postaci złuszczających zmian, które bardzo często są pokryte tłustą warstwą nazywaną łuską. To schorzenie może pojawić się u osób w każdym wieku. Za równo niemowlęta jak i seniorzy mogą być na nie narażeni. Łojotokowe zapalenie skóry głowy lubi powracać i nasila się w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Temu schorzeniu może towarzyszyć łupież, na zaawansowanym etapie pojawia się skorupa, która składa się z martwego naskórka i łoju. Wśród uciążliwych dolegliwości wymienia się także uporczywe swędzenie skóry głowy, czasami też włosy nie są już tak gęste jak przed wystąpieniem schorzenia. Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy są wciąż badane, dokładne przyczyny nie zostały do końca poznane.
Jako możliwe przyczyny jego występowania uważa się zbyt dużą produkcję łoju, niewłaściwy skład sebum. Również niektóre czynniki występujące w życiu mogą wzmacniać ryzyko pojawienia się tego schorzenia. Najpopularniejsze z nich to stres, działanie niektórych leków, zbyt duża ilość używanych kosmetyków, niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy, schorzenia neurologiczne, niezdrowa dieta, osłabiony układ odpornościowy. Podobne objawy są oznakami innych chorób. Łojotokowe zapalenie skóry głowy można pomylić na przykład z grzybicą albo łuszczycą. Aby tego uniknąć należy zgłosić się do lekarza specjalisty, który zleci potrzebne badania i postawi diagnozę, a także dobierze odpowiednie metody leczenia schorzenia.
Jeśli zmagasz się z łojotokowym zapaleniem skóry głowy, musisz wiedzieć, że bardzo ważna w walce z nim jest odpowiednia pielęgnacja. Na początku tej drogi wybierz odpowiedni szampon. Eksperci polecają w tej kwestii szampon z cyklopiroksolaminą. Jeśli chcesz, aby działanie było długotrwałe, w składzie szamponu powinny być składniki takie jak ketokonazol, klotrimazol. Najlepsze efekty przyniesie regularne stosowanie szamponów przeciwgrzybiczych. Również w okresie, gdy objawy ustępują należy stosować odpowiednie szampony z podanymi wyżej składnikami, aby skutecznie zabezpieczyć swoją skórę głowy przed nawrotem schorzenia.
Trzeba pamiętać, że to schorzenie powinno się leczyć i każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidulanie. To specjalista powinien przepisać odpowiednie leki i zalecić kosmetyki do pielęgnacji, ponieważ metoda leczenia będzie dostosowana do różnych czynników, jak na przykład przyczyny pojawienia się łojotokowego zapalenia skóry głowy. Poza stosowaniem odpowiednich szamponów i wizytą u specjalisty, warto stosować odpowiednią dietę. W twoim codziennym jadłospisie powinny znaleźć się świeże warzywa i owoce, ryby, orzechy, produkty zbożowe, rośliny strączkowe oraz oleje pochodzenia roślinnego.
Zakończenie
Łojotokowe zapalenie skóry głowy to schorzenie, które występuje dosyć często. Narażone są na nie osoby w każdym wieku. Leczenie powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem specjalistą. Poza stosowaniem odpowiedniej pielęgnacji, dostosowanej do indywidualnych potrzeb, należy też zadbać o odpowiednią dietę. Te działania pomogą ci uporać się ze schorzeniem i zadbać odpowiednio o skórę głowy, a także o kondycję twoich włosów.