Jeśli zdiagnozowano u Ciebie niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza, możesz poczuć ulgę, gdy dowiesz się, co powoduje Twoje objawy. Żelazo jest niezbędnym minerałem, który oprócz pomocy w utrzymaniu zdrowych włosów, skóry i paznokci pomaga w produkcji hemoglobiny, białka w krwinkach czerwonych, które pomaga w transporcie tlenu w całym organizmie. Osoby z niedoborem żelaza (lub z niedokrwistością pochodzącą z niedoboru żelaza) mają problemy z wytwarzaniem wystarczającej ilości zdrowych czerwonych krwinek, co może powodować zmęczenie, zadyszkę i inne objawy.
Ale nie zaczynaj jeszcze układać na swoim talerzu szpinaku! Poniżej jest kilka faktów, które należy wiedzieć o niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza i jak zwiększyć jego poziom.
Lecz to, co powoduje niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza
Znajomość przyczyny niedoboru żelaza jest ważnym pierwszym krokiem w kontrolowaniu swojego stanu – mówi Sioban Keel, hematolog i profesor hematologii na University of Washington School of Medicine. Na przykład kobiety, które mają obfite miesiączki, są szczególnie narażone na tę chorobę. Niektóre kobiety mogą potrzebować dodatkowej suplementacji żelaza lub porozmawiać ze swoim ginekologiem o możliwościach kontroli urodzeń, które mogłyby zmniejszyć krwawienie.
Albo, jak mówi Cristina Sutter z Vancouver w Kanadzie, „jeśli jesteś sportowcem i tracisz dodatkowe żelazo przez pot lub wegetarianinem, któremu brakuje żelaza, po prostu zdając sobie sprawę z niskiego żelaza i pamiętanie o przyjmowaniu suplementów i dobrze zbilansowanej diecie może mieć ogromne znaczenie ”.
Jedz mądrze, aby zwiększyć wchłanianie żelaza
To, co jesz – i kiedy jesz – może wpływać na wchłanianie żelaza. Oto kilka sposobów na zwiększenie ilości tego minerału w diecie.
Jedz mięso
Najlepszym źródłem żelaza jest żelazo hemowe, które pochodzi z żywności pochodzenia zwierzęcego, w tym czerwonego mięsa, drobiu i owoców morza. Podczas gdy tofu, rośliny strączkowe i szpinak zawierają żelazo, żelazo pochodzenia roślinnego (lub niehemowego) nie jest tak łatwo jak o wchłaniane żelaza pochodzącego z mięsa. „Tylko około 2 do 20 procent żelaza niehemowego przedostaje się z przewodu pokarmowego do krwi, w porównaniu z 15 do 35 procent z pokarmów pochodzenia zwierzęcego” – mówi Cynthia Sass, autorka Slim Down Now.
Dodaj witaminę C do swojej diety.
„Połączenie witaminy C z posiłkiem daje zastrzyk żelaza niehemowego, zwiększając jego wchłanianie” – mówi Sass. Oprócz jedzenia większej ilości owoców, takich jak pomarańcze, kiwi i grejpfruty, możesz uzyskać zdrową dawkę witaminy C z jedzenia papryki, brokułów i kalafiora.
Gotuj na żeliwnej patelni.
„Korzystanie z żelaznych naczyń powoduje przeniesienie części żelaza do jedzenia” – mówi Sass. „Działa to szczególnie w przypadku kwaśnych potraw o większej zawartości wilgoci, takich jak sos pomidorowy”. Według badania przeprowadzonego na dzieciach, opublikowanego w grudniu 2013 roku gotowanie w żeliwnym garnku zwiększyło zawartość żelaza w tak przygotowanej żywności o około 16 procent.
Zmień harmonogram spożywania kawy i herbaty
Oddziel kawę i herbatę (w tym bezkofeinową, chociaż ziołową jest w porządku) z posiłków i suplementów bogatych w żelazo. „Garbniki, które znajdują się w herbacie i kawie, zaburzają wchłanianie, więc jeśli próbujesz zbudować zapasy żelaza w organizmie, pij herbatę i kawę co najmniej kilka godzin przed lub po posiłku bogatym w żelazo”, dodaje Sass.