O jakich porach dnia warto jest realizować ćwiczenia?

Jest wiele zasad związanych z właściwym wykonywaniem ćwiczeń, aby aktywność fizyczna przynosiła konkretne korzyści. Inaczej organizm pracuje na czczo, a inaczej po posiłku węglowodanowym, a jeszcze inaczej po białkowym. Są też reguły, określające jak długo po jedzeniu należy wstrzymać się z uprawianiem sportu. Są też wreszcie, podpowiedzi o jakich porach dnia warto jest realizować ćwiczenia, dla osiągnięcia określonego rezultatu. Tym właśnie zagadnieniem zajmiemy się poniżej, przytaczając kilka przykładów.

Dla efektu odchudzającego

Aby osiągnąć efekt smukłej sylwetki, aktywność fizyczną warto zaplanować przed południem. Ćwiczy się wtedy lekko, bo układ pokarmowy zwykle nie jest przeciążony. Poza tym, organizm zużył w nocy rezerwy energii, więc od razu sięga po nowe jej źródła. Spalamy tkankę tłuszczową i jednocześnie, pobudzamy metabolizm. Taki przedpołudniowy trening, dobrze wykonać nie „na maksa”, lecz w umiarkowanym tętnie. Optymalnie dla spalania tłuszczu to około 60-75% tętna maksymalnego, czyli przeciętnie 120-150 uderzeń na minutę.

Co daje trening w ciągu dnia?

Jeśli zależy nam na wyrzeźbieniu atletycznej sylwetki i wyrobieniu mięśni – ćwiczyć powinniśmy popołudniu. Optymalnie to pomiędzy 12 w południe a 16, bo mięśnie są wtedy najsilniejsze. Trening w środku dnia jest też dla większości osób łatwiejszy psychicznie do zrealizowania, niż poranny. Dysponujemy wtedy większymi pokładami energii i zwyczajnie, łatwiej o motywację. Ważna uwaga, żeby bardziej intensywne i dłuższe ćwiczenia, zaplanować minimum 2-3 godziny po obiedzie.

Dla zdrowia psychicznego

Wieczorny trening pozwala zrzucić z siebie stres całego dnia. I choć brzmi to banalnie, ale wtedy najlepiej ćwiczyć dla zachowania zdrowia psychicznego. Szczególnie, jeśli nasza praca jest stresująca i trudna umysłowo, to bieganie, siłownia lub porządna gimnastyka przed snem, znacznie poprawi jego jakość. Ale uwaga, są dwa powody, dla których wieczorną aktywność należy zakończyć około godziny 18. Po pierwsze, po tej mniej więcej godzinie, nasz organizm słabnie. A po drugie, kontynuując ćwiczenia, doprowadzimy do niepotrzebnego pobudzenia i trudniej będzie nam zasnąć.

Dodaj komentarz