Objawy i leczenie alergii pokarmowej

Nie wszystkie produkty są tolerowane przez każdy organizm. Co to jest alergia pokarmowa? Wiele osób zadaje sobie właśnie takie pytanie, gdy po spożyciu określonego pokarmu występują nieprzyjemne dolegliwości. Więcej informacji na temat alergii pokarmowej znajdziesz poniżej. Zachęcamy do lektury.

Alergia pokarmowa

Z roku na rok osób cierpiących na alergie pokarmowe jest coraz więcej. Można nawet spotkać się z opinią, iż powodem takiej sytuacji jest postęp cywilizacyjny. Pośpiech nie sprzyja prawidłowemu odżywianiu, co może być powodem alergii pokarmowych. W takiej sytuacji organizm po prostu nie toleruje określonego składnika, a układ immunologiczny stara się go pozbyć. Wówczas osoba borykająca się z alergią pokarmową odczuwa nieprzyjemne objawy. Najczęściej jest to ból brzucha, nudności i wymioty, biegunka. Alergeny pokarmowe mogą być różne, a najczęściej są to białko krowiego mleka, gluten, białko jaj, czekolada, kakao, orzechy, soja, miód, ryby, owoce morza.
Jeśli chodzi o dzieci, objawy mogą być różne. W przypadku maluchów do 3 roku życia, najczęściej obserwuje się ulewanie pokarmu, kolkę, krew w stolcu, biegunkę, zaparcia.

Leczenie alergii pokarmowej

W przypadku wystąpienia objawów, które mogą świadczyć o alergii pokarmowej, warto bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Dzięki badaniom można bowiem potwierdzić lub wykluczyć alergię pokarmową. W pierwszym przypadku, po potwierdzeniu alergii, najczęściej stosowana jest dieta eliminacyjna. Polega to na pozbyciu się z codziennego jadłospisu potraw, które zawierają alergeny. Taka dieta trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Poza dietą eliminacyjną, można także zdecydować się na metody odczulania.
Jeśli chodzi o dietę, trzeba tutaj zachować czujność. Wyeliminowanie określonych produktów, może spowodować poważne w skutkach niedobory. Aby zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, trzeba odpowiednio zbilansować dietę. Jeśli zależy Ci na najlepszym efekcie, dobrym sposobem okaże się wizyta u specjalisty. Dietetyk ułoży codzienny plan żywieniowy bez produktów wywołujących nieprzyjemne objawy, ale jednocześnie zadba o to, aby ryzyko powstania niedoborów było zminimalizowane.

Zakończenie

Alergia pokarmowa daje wiele nieprzyjemnych objawów. W przypadku ich odczuwania, warto wybrać się do lekarza w celu potwierdzenia lub wykluczenia alergii. Najczęściej w leczeniu stosuje się dietę eliminacyjną. Aby zadbać o prawidłowe żywienie, ułożenie jadłospisu warto powierzyć dietetykowi.

 

Dodaj komentarz