Olej arganowy ze względu na swoje właściwości jest jednym z najpopularniejszych olejów stosowanych w kosmetyce, a jednocześnie także jednym z najdroższych. Wytwarzany jest z nasion owoców drzewa arganii. By wyprodukować litr oleju zwanego złotem Maroka, potrzebny jest zbiór z siedmiu drzew, przy czym owoce wydają jedynie drzewa mające co najmniej czterdzieści lat.
Działanie oleju arganowego
Olej arganowy zyskał bardzo dużą popularność w kosmetyce jako cenny składnik produktów do twarzy oraz włosów. Znaleźć można go w wielu szamponach, odżywkach, kremach, maskach… Warto jednak pamiętać, że w takich produktach jest go naprawdę niewiele i nie będzie w stanie wykazać się swoim działaniem tak jak w przypadku stosowania czystego oleju.
Źródłem korzystnego działa oleju arganowego są obecne w nim składniki. Zawiera przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, wolne kwasy tłuszczowe, antyoksydanty (karotenoidy, polifenole, fitosterole) oraz witaminę E.
Pielęgnacja skóry
Wprowadzenie olejku arganowego do pielęgnacji cery może przynieść ulgę w przypadku naprawdę wielu problemów. Dzięki obecności antyoksydantów i witaminy E nie tylko przyczyni się do opóźnienia procesów starzenia oraz redukcji drobnych zmarszczek, lecz także poprawi elastyczność skóry, złagodzi stany zapalne i podrażnienia, wyraźnie poprawi stopień nawilżenia oraz odżywienia skóry, przy jednoczesnym uregulowaniu wydzielania sebum. Olej arganowy może pomóc również w wyrównaniu kolorytu cery, redukcji przebarwień oraz ochronie przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Ze względu na swoje działanie olejek arganowy jest cennym elementem w kosmetyczce osób o cerze suchej, przetłuszczającej się, wrażliwej oraz problematycznej. Bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku trądziku czy łuszczycy.
Olej arganowy można wprowadzić do codziennej pielęgnacji na wiele sposób. Można stosować go jako maseczkę przed nałożeniem kremu na noc lub w charakterze serum nakładanego na skórę na całą noc. Ten sposób doskonale sprawdzi się w przypadku cery wrażliwej, podrażnionej i mocno przesuszonej. Można go także z powodzeniem połączyć ze stosowanym na co dzień kremem. Oprócz nawilżenia i odżywienia będzie mógł się wówczas wykazać również jako swoista ochrona przed czynnikami zewnętrznymi jak silne promienie słoneczne czy wiatr. Olej arganowy można także stosować w metodzie oczyszczania twarzy olejami. Połączony z innymi olejami lub środkami oczyszczającymi bardzo dobrze oczyści skórę z resztek makijażu czy kurzu, a jednocześnie wpłynie na nią pielęgnująco. Złoto Maroka można także wykorzystać jako materiał do przygotowania peelingu. Zmieszany z drobinkami o charakterze złuszczającym będzie stanowić doskonały peeling dla cery trądzikowej lub zmagającej się nadmiernym wydzielaniem sebum.
Pielęgnacja włosów
Olej arganowy stosowany w pielęgnacji włosów może wyraźnie przyczynić się do poprawy ich stanu. Wzmacnia je, przyczynia się do ich lepszego nawilżenia, nadaje im połysku oraz sprawia, że lepiej się układają. Wnikając do wnętrza włosa, w pewnym stopniu działa także regenerująco. Dlatego będzie dobrym wyborem szczególnie dla osób o włosach suchych i zniszczonych.
Oleje w pielęgnacji włosów są przede wszystkim wykorzystywane do zabiegu olejowania. W ten sposób można także stosować olej arganowy. Ze względu na rodzaj obecnych w nim tłuszczy polubią się z nim zarówno włosy o wysokiej, jak i o średniej porowatości. Do wyboru jest kilka metod olejowania, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie, w zależności od oczekiwań i ilości wolnego czasu. Osoby mogące sobie pozwolić na dłuższe zabiegi pielęgnacyjne mogą nałożyć olej na włosy suche i pozostawić na kilka godzin lub całą noc. Natomiast dla osób żyjących w większym pośpiechu doskonałym wyjściem jest nałożenie oleju na odżywkę na maksymalnie 40 minut. W ten sposób można skorzystać z jego właściwości, a także wzmocnić działanie odżywki. To doskonała metoda dla włosów potrzebujących silnego nawilżenia lub odżywienia. Olej arganowy może być także stosowany w charakterze serum. Kilka kropel należy wówczas rozetrzeć w dłoniach i nałożyć na końcówki włosów, a w razie potrzeby także na długość. Tak zaaplikowany nada włosom blasku, ale przede wszystkim będzie działał ochronnie.
Jak wybrać olej arganowy dobrej jakości
Ze względu na popularność oleju nazywanego złotem Maroka oraz na jego stosunkowo wysokie ceny można się natknąć na wiele ofert w okazyjnych cenach. Niestety bardzo często nie jest to olej o odpowiedniej jakości do kosmetycznego zastosowania lub nie jest czystym olejem arganowym. Wybierając olejek, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka prostych informacji umieszczonych na opakowaniu. Oprócz składu, który powinien obejmować wyłącznie olej arganowy, ważna jest również metoda jego pozyskania. Jedynie tłoczenie na zimno pozwala zachować jego dobroczynne właściwości. Unikajmy natomiast olejów rafinowanych, ponieważ chemia użyta w takim procesie, nie pozostaje bez znaczenia dla jakości produktu. Przyjmuje się także, że oryginalny olej jest wyprodukowany w Maroku, ponieważ drzewa arganii naturalnie rosną wyłącznie na jego terenie.
Istnieje również ryzyko, że zaoferowany nam do użycia kosmetycznego olej arganowy jest tak naprawdę olejem kuchennym. Choć wydaje się to mało istotną różnicą, naprawdę warto zwrócić uwagę na tę kwestię. Olej o przeznaczeniu spożywczym uzyskiwany jest z prażonych orzechów arganii. Charakteryzuje się on żółtobrązowym kolorem oraz wyraźnym zapachem. Natomiast olej kosmetyczny cechuje się złocistym kolorem. Ma orzechowo-owocowy zapach, ale znacznie delikatniejszy. Dla niektórych osób może być nawet niewyczuwalny. Planując zakup olejku arganowego, warto zwrócić uwagę na te informacje, ponieważ tylko czysty olej kosmetyczny pozyskany we właściwy sposób jest w stanie dobroczynnie działać na skórę czy włosy i w pełni pokazać swoje możliwości.