Pierwsze dziecko? Sprawdź, co warto wiedzieć o noworodkach

Rodzice, którzy witają na świecie swoje pierwsze dziecko, są najczęściej pełni obaw i niepokoju. Rodzicielstwo jest piękne, ale często także trudne i bardzo wymagające. Masz w domu noworodka? Przeczytaj ten artykuł i uzyskaj odpowiedź na najczęściej zadawane pytania przez świeżo upieczonych rodziców. Zapraszamy do lektury.

Niepokoje młodych rodziców

Oto kilka ważnych informacji, które powinien poznać każdy świeżo upieczony rodzic:

  1. Dlaczego dziecko traci na wadze po porodzie – jest to normalna sytuacja, która wynika z fizjologi i utraty płynów podczas załatwiania potrzeb. Pamiętaj jednak, że w ciągu kilku dni po porodzie dziecko zacznie przybierać na wadze. Jeśli początkowy spadek mieści się w normie, nie musicie się niczym przejmować.
  2. Kiedy dziecko zacznie przesypiać całą noc? – to czas, którego bardzo oczekują rodzice zmęczeni nocnymi pobudkami. Niestety trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każde dziecko jest inne. Niektóre maluchy budzą się nawet po ukończeniu roku, a inne w tym wieku potrafią przespać całą noc.
  3. Kiedy dziecko zacznie ząbkować? – pierwszy ząbek może pojawić się pomiędzy czwartym a dwunastym miesiącem życia. Warto się na to odpowiednio przygotować, aby móc przynieść ulgę dziecku. Czas ząbkowania nie jest łatwy ani dla maluchów ani dla rodziców.
  4. Ile śpią noworodki? – na początku przygody związanej z rodzicielstwem, możesz być zaniepokojony, że Twoja pociecha śpi bardzo długo. Noworodki potrafią spać nawet 20 godzin w ciągu doby. Jeśli nie zauważasz innych niepokojących objawów, nie ma powodów do niepokoju. Noworodki po postu potrzebują dużej ilości snu.
  5. Dlaczego dziecko uśmiecha się w dziwnych momentach? – noworodki potrafią uraczyć otoczenie uśmiechem w najmniej oczekiwanym momencie. Nie jest to jednak uśmiech świadomy, to po prostu grymas, który przypomina uśmiech.
  6. Maluch często kicha – jeśli Twoja pociecha często kicha, nie musi oznaczać to, iż jest przeziębiona. Noworodki w ten sposób mogą oczyścić drogi oddechowe, w których są obecne pozostałości wód płodowych i mazi.
  7. Maluch często się wypróżnia – noworodek może zrobić nawet kilkanaście kupek na dobę. Nie jest to jednak powód do niepokoju, jeśli chodzi o pierwsze dni życia dziecka jest to często spotykana sytuacja.

Pamiętaj, że nie każda sytuacja wyglądająca na groźną faktycznie taka jest. Powyższe informacje to tylko kilka przykładów sytuacji, które mogą wzbudzić zaniepokojenie świeżo upieczonych rodziców. Jeśli masz jakieś wątpliwości, warto skonsultować je z położną.

 

Dodaj komentarz