Racjonalne żywienie, czyli jak zadbać o zdrowie?

Często powtarza się frazę, że ruch to zdrowie. Jest to prawda, ale zapomina się przy tym, że najważniejsza jest dieta. Jeśli jemy dużo fast food, mało warzyw i owoców, pijemy same przetworzone napoje gazowane zamiast wody, to ćwiczenia i aktywność fizyczna nie tylko nie będzie dawać efektów, ale też będzie trudna.
Dlatego ważne jest racjonalne żywienie. Jak zadbać o zdrowie poprzez dietę i nawyki żywieniowe?

Pamiętaj o regularnych 5-ciu posiłkach dziennie

Większość z nas zapomina, że lepiej jeść mniej, ale częściej, niż dużo i rzadko. Jedząc pięć posiłków dziennie zapewniamy naszemu organizmowi stałe odżywienie w potrzebne substancje, nie objadając się, unikając uczucia ciężkości i “zapchanego brzucha”.
Ważna jest przy tym regularność – posiłki muszą odbywać w podobnych porach, na przykład pierwsze śniadanie około 8 i później koło 10-11 II śniadanie, około 14-15 obiad, 16 podwieczorek, 18-19 kolacja.
Można również przyjąć zasadę, że jemy posiłek lub zdrową przekąskę co 3-4 godziny.
Najważniejsze by było to regularne, w podobnych porach lub odstępach czasu.

Nie jedz w biegu

Pierwszym etapem trawienia, jest dokładne przeżucie. Dzięki temu szybciej i na dłużej zabija uczucie głodu. Jedzenie szybko, w pośpiechu, niemal w biegu nam tego nie zapewnia. W dodatku grozi zadławieniem.
Każdy posiłek należy jeść powoli, dokładnie przeżuwając każdy gryz. Dzięki temu wydobywamy z jedzenia wszystkie składniki odżywcze. Dlatego dłużej czujemy się syci po takim posiłku.

Jedz warzywa i owoce

Większość witamin, błonnika i składników odżywczych mających niemal zbawienne działanie na nasz organizm. Aby dostarczyć je w odpowiedniej ilości powinniśmy jeść dwie porcje owoców dziennie oraz 5 porcji warzyw.
Warzywa, przez to że zawierają mniej cukrów, a więcej witamin, błonnika i składników odżywczych powinny być zasadniczo podstawą naszej diety. Nie oznacza to konieczności przejścia na weganizm, jednak w każdym naszym posiłku powinny być obecne warzywa czy to w formie sałatki, warzyw w kanapce, czy zdrowej przekąski.
Co do owoców zaś nie powinniśmy z nimi przesadzać. Zawierają one dużo cukrów, które mimo iż pochodzą z owoców mogą przyczynić się do wzrostu wagi. Na dodatek mogą powodować wahania insuliny we krwi, co również ma swoje dalsze skutki.
Dlatego polecane są dwie porcje owoców, najlepiej przed południem, kiedy nasz organizm szybciej trawi cukry w celu rozbudzenia i pobudzenia naszych organów.

Pij 2 litry wody dziennie

Woda to płyn życia. Dzięki niej istnieje życie na Ziemi. W ponad 70% procentach składamy się z wody. Mimo to często zapominamy o odpowiednim poziomie nawodnienia organizmu, poprzez picie czystej wody.
W teorii przeciętny Kowalski powinien wypijać dwa litry czystej wody dziennie – wliczając w to wszelkie inne płyny jakie przyjmujemy jak kawa czy herbata. Jednak szklanka herbaty o pojemności 250 ml daje nam około 120 ml wody. Taka sama szklanka czarnej kawy dostarcza 25 ml wody organizmowi. Dlatego w zdrowej diecie powinno więcej pić się wody.
Przy czym trzeba się wystrzegać wód smakowych. Z reguły zawierają one podobny poziom cukru co gazowane napoje słodzone. Najlepsza będzie więc woda mineralna, przy czym może być gazowana.
Jeśli zaś chcemy zmienić smak wody lepiej wrzucić do niej kawałek cytryny i listki mięty.

Jedz mniej przetworzone produkty

Żywność wysoko przetworzona zawiera wiele szkodliwych dla nas składników powodujących różne choroby. Jest też często dość mocno słodzona lub solona, przez co może przyczynić się do wzrostu wagi.
Najlepiej jest unikać takiej żywności i czytać składy produktów. Najlepiej unikać produktów, gdzie w składzie dość wysoko jest cukier lub sól, a także konserwanty.
Żywność wysoko przetworzoną można rozpoznać po samej długości składu produktu. Im dłuższy skład tym dłuższy był proces tworzenia danego produktu i tym więcej konserwantów lub cukru zawiera.
Najlepiej wybierać produkty o krótkich składach z niską zawartością cukru.

Ogranicz cukier

Cukier to bardzo szkodliwy składnik w naszej diecie, gdyż znajduje się obecnie wszędzie. W wędlinach, napojach, a nawet słonych przekąskach. Bardzo łatwo więc o nadmiar cukru rafinowanego w diecie.
Może to spowodować liczne stany chorobowe np. uszkodzenie wzroku, nerek, układu nerwowego, choroby metaboliczne, otyłość i cukrzycę.
Aby tego uniknąć należy zmniejszyć ilość cukrów w codziennej diecie. Trzeba zrezygnować z produktów, które w składzie mają syrop glukozowo-fruktozowy, cukier inwertowany, trzcinowy, maltodekstryny, syrop z agawy oraz syrop ryżowy. Przy czym tyczy się to również napojów, w związku z tym herbatę lepiej posłodzić niewielką ilością naturalnego miodu, a soki pić jedynie świeżo wyciskane lub 100%.

Dodaj komentarz