Sposoby na zahamowanie laktacji.

Zatrzymanie laktacji jest konieczne w różnych sytuacjach: zdarza się, że kobieta nie chce lub nie może karmić naturalnie, ma niewystarczającą ilość pokarmu, budowa piersi nie pozwala na karmienie naturalne lub dziecko jest już na tyle duże, że chce je odstawić od piersi i wrócić do pracy.
Jak zahamować laktację? Jest to proces, który nie dokona się z dnia na dzień, potrzeba na to minimum kilku tygodni czasu.

Kiedy kobieta nie powinna karmić naturalnie?

Zdarzają się takie sytuacje, kiedy kobieta musi zrezygnować z naturalnego karmienia z powodu choroby. Zaliczamy do nich:

  • choroba AIDS lub zakażenie wirusem HIV
  • nieleczona, aktywna gruźlica, której niestety notuje się coraz więcej przypadków
  • opryszczka na brodawce piersiowej
  • choroba psychiczna
  • narkomania
  • stosowanie niektórych leków.

Naturalne sposoby na zatrzymanie laktacji.

Istnieje kilka naturalnych sposobów na zatrzymanie laktacji:

  • kiedy kobieta ma dużo pokarmu a chce zatrzymać proces laktacji, wówczas należy odciągnąć niewielką jego ilość – tylko tyle, żeby poczuć ulgę
  • kiedy piersi są bardzo napięte, a pod skórą są wyczuwalne grudki, pomogą okłady z liści kapusty, delikatny masaż dłońmi oraz masaż ciepłą – ale nie gorącą – wodą z prysznica, trzeba tutaj uważać z intensywnością tych działań, aby skutek nie był odwrotny do zamierzonego
  • naturalnym ziołem działającym hamująco na laktację jest szałwia, można ją więc stosować, najlepiej w postaci naparu – zalecana ilość to 3 – 4 saszetki dziennie.

Wbrew ogólnym przekonaniom i temu, jak kiedyś uważano, nie wpływa hamująco na laktację ograniczenie ilości spożywanych płynów. Nie warto więc ograniczać picia, ponieważ może to prowadzić do szeregu chorób układu moczowego oraz zaburzeń w gospodarce elektrolitowej.

Leki wspomagające zahamowanie laktacji.

W niektórych sytuacjach lekarz może wypisać leki hamujące wydzielanie prolaktyny, a co za tym idzie hamujące laktację. Ich działanie nie jest jednak stuprocentowo udowodnione naukowo, ponadto mogą wywoływać przykre skutki uboczne, warto więc po nie sięgnąć w ostateczności lub w sytuacji, kiedy nie działają metody naturalne.
Zawsze jednak powinno się to odbywać pod ścisłą kontrolą lekarską.

 

Dodaj komentarz