Sposoby na zdrowe jelita. Najlepsze probiotyki.

Dobre zdrowie to bardzo ważny element naszego życia. Składając sobie wzajemnie życzenia przy różnych okazjach, urodzinowych, imieninowych, świątecznych czy osobistych jubileuszach pierwszą rzeczą, którą najczęściej sobie życzymy jest jakże popularne “dużo zdrowia”.
Od czego zatem zacząć, aby utrzymywać nasz organizm w dobrym zdrowiu i kondycji? Warto w tym miejscu przyjrzeć się naszym jelitom.

Jelita i ich wpływ na zdrowie.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jelita, które zwykle kojarzone są przeważnie z trawieniem i przyswajaniem pokarmów, mają niesamowicie duży wpływ na nasze samopoczucie. Komórki naszego ciała są ze sobą mocno powiązane, zależność więc pomiędzy układem pokarmowym a nerwowym jest naprawdę ogromna. Dlatego właśnie podczas sytuacji nerwowych, stresowych, tak często nasz organizm reaguje bólem brzucha, czy innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
Narządy układu pokarmowego unerwione są z nerwu błędnego, który swoje jądro posiada w rdzeniu przedłużonym. Z tej właśnie przyczyny, gdy któraś z części układu trawiennego zaczyna słabiej pracować, w tym wypadku jelita, zaczynamy wtedy odczuwać bóle głowy, pleców czy barków. Dzieje się tak, kiedy wzrasta napięcie w mięśniach i jest to naturalna reakcja naszego ciała.

Dbałość o zdrowie układu pokarmowego, a w szczególności jelit jest bardzo ważna. Znajdują się w nich kolonie probiotyczne produkujące m.in. serotoninę, która jest bardzo ważna dla naszego dobrego samopoczucia.
Zdrowe jelita wpływają również pozytywnie na pracę układu immunologicznego, gdyż ich mikroflora odgrywa bardzo ważną rolę podczas budowania odporności. Należy też pamiętać, że organy te odpowiadają za prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych, jeśli więc nie będą w dobrej kondycji, wówczas nasz organizm nie zostanie odpowiednio odżywiony. Zadbane jelita pomagają uchronić nas przed chorobami układu trawiennego, ale również wpływają na zmniejszenie wystąpienia alergii, cukrzycy, depresji, chorób skóry jak również otyłości.

Sposoby na zdrowe jelita.

Kluczową rolę w zdrowiu naszych jelit odgrywa odpowiednia dieta. Z tego powodu powinniśmy się przyjrzeć uważnie temu, co codziennie pojawia się na naszym talerzu. Korzystnie na zdrowie organizmu wpływa odpowiednio zbilansowana dieta, z dużą ilością przede wszystkim warzyw i produktów jak najmniej przetworzonych, co często jest trudne, biorąc pod uwagę tempo życia.
Niektóre z produktów są bardzo wskazane i należy je regularnie spożywać, inne natomiast należy mocno ograniczyć lub zupełnie wyeliminować ze swojej diety.

Aby utrzymać jelita w dobrym zdrowiu, wskazane jest spożywanie dużej ilości kiszonek, zawierają one bakterie kwasu mlekowego, który obniża pH jelit, produkuje też ważne enzymy oraz chroni przed przerostem szkodliwych drobnoustrojów.
Bogatym źródłem kwasu mlekowego są również kefiry i jogurty, najlepiej naturalne, które mają prosty skład i są bez dodatków zawierających cukier – jego spożywanie wpływa negatywnie na pracę jelit.

Korzystnie na pracę jelit wpływa również spożywanie produktów bogatych w błonnik pokarmowy, który reguluje pracę jelit i ułatwia oczyszczanie organizmu z zalegających resztek pokarmowych i szkodliwych substancji. Aby jednak tak się stało, należy spożywać codziennie odpowiednią ilość płynów, najlepiej wody, powinna to być ilość ok. 2 l dziennie.

Kolejnym sposobem na to, aby utrzymać jelita w dobrej formie jest regularny ruch i wysiłek fizyczny. Siedzący tryb życia i mała ilość ruchu wpływają negatywnie na pracę jelit, sprzyjają zaparciom i zaleganiu, zwłaszcza w jelicie grubym niestrawionych resztek i substancji szkodliwych.
Większa ilość ruchu w naszym życiu pomaga również walczyć ze stresem i jego negatywnymi dla naszego zdrowia skutkami, poprawia się dotlenienie i krążenie oraz wydzielają tzw. hormony szczęścia.

Najlepsze probiotyki.

W obecnych, trudnych czasach, kiedy jesteśmy często przemęczeni i zestresowani, nasze jelita, aby dobrze funkcjonowały, potrzebują wsparcia. Często zdrowa dieta, chociaż bardzo pomocna, jest jednak niewystarczalna. Bardzo pomocne tutaj okazują się probiotyki, zawierające odpowiednie szczepy bakterii, które wspomagają pracę jelit. Są one coraz bardziej popularnym środkiem zarówno suplementacyjnym, jak i również leczniczym.
Dedykowane są dla osób z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego, wskazane są również w zaburzeniach związanych z przebiegiem przewlekłych chorób.

Rynek pod względem wyboru tej grupy leków i suplementów jest naprawdę ogromny, w celu dobrania odpowiedniej probiotykoterapii najlepiej skonsultować się wcześniej z lekarzem specjalistą – dobierze on odpowiedni do wieku, schorzenia i dolegliwości probiotyk.
Nie zalecane jest natomiast samodzielne dobieranie tych leków – w bardzo łatwy sposób można sobie niestety bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Dodaj komentarz