Wszystkie tajniki prawidłowego olejowania włosów.

Olejowanie włosów to metoda pielęgnacyjna znana od setek lat. Niedawno jednak stała się bardzo popularna. Efekty prawidłowego olejowania potrafią zaskoczyć. Ponadto na rynku jest szeroki wybór preparatów do pielęgnacji różnego rodzaju włosów. Każdy znajdzie produkt odpowiedni dla siebie. Największym plusem olejowania jest to iż nie jest to nic skomplikowanego ani czasochłonnego oraz można ten zabieg wykonać w zaciszu swojej łazienki.

Co to jest olejowanie włosów?

Zabieg olejowania polega na nakładaniu na włosy i wcieraniu w nie różnego rodzaju olejów. Jest znany od wieków. Praktykowany głównie przez mieszkanki Arabii oraz Indii. Ich włosy są zazwyczaj lśniące, pełne blasku i zdrowe w wyglądzie. Właśnie to wszystko osiągamy dzięki olejowaniu i sile naturalnych kosmetyków, do których zaliczamy właśnie oleje.

Co daje nam olejowanie włosów?

Oleje roślinne są bardzo cennym źródłem nisko nasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i fosfolipidów, które bardzo korzystnie wpływają na włosy. Ci którzy spróbowali już tego zabiegu są nim wręcz oczarowani. Pozostali powinni jak najszybciej spróbować olejowania i zobaczyć jakie daje piękne efekty. Korzyści płynących z tego zabiegu jest wiele, a oto najistotniejsze z nich:

 • Zmniejszenie ilości wypadających włosów.
 • Zwiększenie porostu włosów. Po regularnym olejowaniu zaczyna się pojawiać coraz więcej tzw. baby hair.
 • Zdrowy wygląd. Nadanie włosom blasku oraz miękkości.
 • Wzmocnienie włosów.
 • Skuteczna ochrona przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi , na które jesteśmy codziennie narażeni.
 • Regeneracja oraz dogłębne nawilżenie.
 • Uregulowanie wydzielania sebum.
 • Nadanie włosom jedwabistości. Znacznie łatwiej się rozczesują, nie plączą się i dzięki temu nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym.
 • Pomoc w zwalczaniu różnego rodzaju podrażnień, stanów zapalnych skóry głowy, a nawet łupieżu.
 • Regeneracja i zabezpieczenie końcówek przed rozdwajaniem się.

Czy warto olejować włosy?

Jak widzimy korzyści z olejowania włosów jest wiele, dlatego warto wprowadzić go do swojej pielęgnacji. Jest to sprawdzony i skuteczny sposób, aby włosy były zadbane i zdrowe. Poza tym to bardzo prosty zabieg i nie wymagający od nas poświęcenia dużej ilości czasu. Włosy mimo iż są martwą tkanką to, aby zdrowo wyglądały potrzebują zabezpieczenia oraz regeneracji w postaci olejowania. Po olejowaniu włosy są bardziej elastyczne co sprawia, że zdecydowanie lepiej się układają. Ponadto olejować włosy może każdy. Nawet osoby, których kosmyki się przetłuszczają, gdyż olej wtarty w tym przypadku od nasady włosów ureguluje wydzielanie sebum.

Jak często można olejować włosy?

Ważne, aby zabieg olejowania wykonywać regularnie. Tylko wtedy efekty będą w pełni zadowalające. To jak często można go wykonywać jest uzależnione od naszych włosów, a dokładnie od stopnia ich zniszczenia. Przy bardzo zniszczonych i wymagających intensywnej regeneracji włosach najlepiej olejować włosy 1-2 razy w tygodniu. Jeżeli włosy mamy w dobrej kondycji można ten zabieg powtarzać nieco rzadziej, ale trzeba być w tym systematycznym.

Jak prawidłowo olejować włosy?

Włosy można olejować na wiele sposobów. Do najbardziej popularnych należą:

 • Olejowanie na sucho. Olej wcieramy w suche pasma włosów. Czynność tą wykonujemy starannie, aby tylko jeden raz wetrzeć produkt w dane pasmo. Następnie zmywamy go po 30 minutach i nakładamy na włosy odżywkę ( najlepiej naturalną).
 • Olejowanie na mokro. Olej wcieramy w umyte i jeszcze wilgotne włosy. Po 30 minutach dokładnie wymywamy go z włosów. Można przed zmyciem nałożyć odżywkę co ułatwi nam wypłukanie się oleju z kosmyków.
 • Olejowanie poprzez namaczanie. Do miski wlewamy ciepłą wodę i dodajemy do niej olej. Do powstałej mikstury wkładamy włosy na około 4-5 minut. Po wyjęciu odsączamy z nadmiaru wody, ubieramy foliowy czepek i owijamy głowę ręcznikiem. Po około 30 minutach dokładnie zmywamy olej z włosów. [/h6]

Jaki olej wybrać?

Na rynku dostępnych jest ogromna ilość naturalnych olei do włosów. Jaki będzie najlepszy dla nas i jak go wybrać? To pytanie dręczy niejedną osobę zaczynającą dopiero swoją przygodę z olejowaniem. Otóż podstawowym kryterium w doborze oleju jest porowatość naszych włosów. To czy nasze włosy są nisko, średnio czy wysokoporowate zadecyduje o doborze odpowiedniego preparatu. Do włosów niskoporowatych najlepsze będą oleje nasycone np. palmowy, kokosowy. Do włosów średnioporowatych idealne będą oleje jednonienasycone np. arganowy, macadamia , natomiast do wysokoporowatych polecane są oleje wielonienasycone np. lniany, słonecznikowy, z wiesiołka.

Najczęstsze błędy podczas olejowania.

Zwłaszcza jeżeli zaczynamy naszą przygodę z olejowaniem musimy uważać, aby nie popełnić kilku podstawowych błędów. Tylko dzięki prawidłowo wykonanemu zabiegowi uzyskamy pożądane i zadowalające nas efekty. Oto czego należy unikać podczas pielęgnacji włosów olejami:

 • Nakładanie oleju na brudne i obciążone preparatami do stylizacji włosy. Taki zabieg wtedy nie przyniesie żadnego efektu. Olej nakładamy na czyste włosy ( najlepiej umyte dzień wcześniej), na których nie ma żadnych środków do stylizacji ( lakieru, żelu, pianki).
 • Wybór niewłaściwego oleju. Jeżeli olej nie będzie dobrany do rodzaju porowatości włosów to zabieg także będzie nieskuteczny.
 • Nałożenie niewłaściwej ilości oleju. Zarówno zbyt mała jak i zbyt duża ilość nie będzie wpływała korzystnie na nasze pukle.
 • Zbyt krótki czas trzymania oleju na włosach także nie sprawi, że ich kondycja ulegnie poprawie.
 • Niedokładnie z mycie oleju. Olej należy domyć z włosów dokładnie. Czasem sam szampon nie wystarczy. Przed zmyciem najlepiej nałożyć odżywkę lub maskę w celu emulgacji, a dopiero po paru minutach dokładnie umyć włosy szamponem.
 • Nieregularność w zabiegach. Tak jak ze wszystkim, aby uzyskać zadawalające nas efekty tak i z olejowaniem włosów należy być regularnym.

Dodaj komentarz